Kasy online i refundacja – kiedy otrzymamy zwrot części wydanej kwoty?

Farex Pro 600 - kasa fiskalna online

Konieczność zaopatrzenia się w urządzenie rejestrujące to dla wielu przedsiębiorców nie tylko różne zobowiązania, wynikające z przepisów, ale przede wszystkim przymusowy koszt. Nic dziwnego zatem, że podatnikom zależy często na maksymalnym zmniejszeniu takiego wydatku. W tym aspekcie wciąż istotna pozostaje kwestia ustawowej ulgi. Jak ona będzie wyglądać w świetle wchodzących regulacji prawnych, przyszłego systemu fiskalizacji i nowych kas rejestrujących online?

Odliczenie za zakup urządzenia fiskalnego

Spora część przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą towarów lub świadczeniem usług na rzecz klientów indywidualnych jest zobligowana przez funkcjonujące prawo do prowadzenia ewidencji obrotu za pomocą urządzenia fiskalnego. W jednych przypadkach to kwestia przekroczenia progu rocznych dochodów (20 000 zł), w innych – bezwzględny obowiązek, wynikający wprost z Rozporządzenia Ministra Finansów. Tak czy inaczej w tej kwestii istnieje dobra wiadomość. Zgodnie z przepisami zakup pierwszego (lub pierwszych) urządzenia fiskalnego oraz dopełnienie wszelkich, koniecznych formalności z nim związanych (mowa o rejestracji w Urzędzie Skarbowym itd.) uprawnia do zwrotu części wydanej kwoty na tę technologię. A konkretnie do 90% wartości kasy lub drukarki rejestrującej, z zastrzeżeniem, że refundacja ta nie może przekroczyć 700 zł. To dość wyraźne odliczenie, zwłaszcza w przypadku tańszych modeli. Tak było dotychczas, w związku z urządzeniami fiskalnymi z papierową oraz elektroniczną kopią paragonów. Jednak jak wiemy, już niebawem pojawią się na rynku kasy online…

Refundacja w kontekście systemu online

Prace nad prawnym uregulowaniem kwestii wprowadzenia systemu fiskalizacji online dobiegły końca. Tak można powiedzieć, bowiem nowelizacja ustawy o VAT czeka już w zasadzie na ostateczne zatwierdzenia oraz podpis Prezydenta RP i – wedle aktualnych planów – wejdzie w życie 1 maja 2019.  Z tą datą wiązać się będzie utworzenie Centralnym Repozytorium Kas i możliwość pozyskiwania łączących się z nim kas fiskalnych online, które docelowo mają funkcjonować we wszystkich przedsiębiorstwach zobligowanych do ewidencjonowania obrotu.

Kasa online od Farex

Cała procedura wdrożenia tych technologii – czy też wymiany starych urządzeń na nowe – naturalnie będzie przebiegać stopniowo i potrwa ładnych parę lat. Niemniej, istnieją branże, które zostaną zobowiązane do wcześniejszej instalacji online’owych kas – np. warsztaty samochodowe czy punkty sprzedaży paliw, działalności gastronomiczne, hotelarskie i sprzedające węgiel, a także firmy świadczące usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane czy związane z branżą fitness lub opieką medyczną lekarzy i dentystów.

Jak w tej perspektywie będzie wyglądać temat opisywanej refundacji? Nietrudno się domyślić, że wtóruje on idei sprawniejszego wdrożenia nowego systemu fiskalizacji. Refundacja pozostanie w takim kształcie, jaki miała wcześniej (do 90% wartości urządzenia, nie więcej niż 700 zł), ale będzie dotyczyła jedynie zakupu pierwszych kas online, takich jak np. Farex Pro 300 i Pro 600 lub Posnet Bingo Online.

Kasa online od PosnetPonadto, możliwość skorzystania z ulgi pojawi się również w przypadku wymiany starych modeli, jednak wyłącznie wśród podatników reprezentujących wyżej wymienione branże (i zobligowanych do wcześniejszego wdrożenia technologii nowej generacji). Co więcej, szansa na uzyskanie tej refundacji w kontekście wspomnianej wymiany zniknie wraz z terminem obowiązkowego rozpoczęcia pracy na urządzeniu online (w przypadku mechaniki samochodowej i sprzedaży paliw to 1 stycznia 2020, gastronomii, działalności hotelarskich i sprzedaży węgla – 1 lipca 2020, zaś pozostałych wymienionych – 1 stycznia 2021).

1 comment on Kasy online i refundacja – kiedy otrzymamy zwrot części wydanej kwoty?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj właściwe rozwiązanie *