Na czym polega popularność niedrogich kas rejestrujących?

Trudno się dziwić, że dużym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszą się kasy fiskalne, które są oferowane w niższych cenach. Można jednak zastanawiać się, czy takie urządzenia rejestrujące rzeczywiście sprawdzają się przy prowadzeniu różnego typu działalności handlowych. Czas zatem powiedzieć sobie kilka kwestii na temat tego typu modeli i sprawdzić, czy mały wydatek to jedyne, co mają one do zaproponowania.

Techniczno-prawne podstawy kas fiskalnych

Omawianie kwestii typu „co bardziej się opłaca?” warto zacząć od podstaw. Czyli standardów obowiązujących we współczesnych kasach fiskalnych. W końcu chodzi o urządzenia, których idea wynika z funkcjonującego prawa. To ustawodawca wymaga od wielu przedsiębiorców ewidencjonowania obrotu przy użyciu wspomnianych technologii sprzedaży. Zatem aby urządzenie rejestrujące mogło służyć wspomnianym celom i działać zgodnie z prawem, musi ono spełniać jasno określone w przepisach wymogi. Tylko takie otrzyma homologację – oficjalną zgodę Głównego Urzędu Miar na dopuszczenie do sprzedaży i użytku. Innymi słowy, wszystkie modele, które jesteśmy w stanie nabyć u sprawdzonych dealerów kas fiskalnych, przeszły tę drogę i pozwalają na prawidłowe rejestrowanie obrotu. Nie ma tu znaczenia, ile dane urządzenie kosztuje – nawet w przypadku tych najtańszych nie musimy się martwić i podstawy techniczno-prawne.

Tańsza czy droższa – która kasa fiskalna jest lepsza?

Postawione w ten sposób pytanie jest oczywiście przewrotne. Odpowiedź na nie brzmi bowiem: żadna z nich. A mówiąc dokładniej, tego typu kryterium praktycznie nie decyduje o tym, które urządzenie rejestrujące jest lepsze. Z jednej strony bowiem droższe modele są znacznie nowocześniejsze, posiadają wyższe parametry i wiele dodatkowych, atrakcyjnych funkcji, jakich nie oferują kasy w niższej cenie. Z drugiej zaś, niejedno przedsiębiorstwo potrafi z powodzeniem obejść się bez wielu zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Po prostu specyfika branży, tryb pracy czy inne kwestie wpływają na to, że konkretne funkcjonalności nie są niezbędne, a wręcz mogą okazać się nieskuteczne. Dlatego to, która kasa fiskalna stanie się lepsza dla danej działalności handlowej – nowocześniejsza i droższa, czy tańsza i prostsza – zależy przede wszystkim od charakteru tego biznesu. To on podyktuje najważniejsze potrzeby. I to ich spełnienie pozwoli na zwiększenie komfortu i efektywności pracy. Oczywiście, w połączeniu z realizacją własnych preferencji użytkowych. Niemniej, bywa, że spełnienie obu celów sprowadza się do kilku najważniejszych rozwiązać, w które trzeba się zaopatrzyć. I zdarza się, że te opcje bez problemu zapewnia tańszy model urządzenia rejestrującego. Jeśli więc uznamy, że ani my, ani nasza działalność, nie potrzebujemy innych rozwiązań – nie ma sensu do nich dopłacać.

Praktyczne funkcje tanich kas fiskalnych

Wszystko to, co zostało już powiedziane, ma jeszcze większe znaczenie, gdy uświadomimy sobie, że niedrogie kasy fiskalne również posiadają praktyczne rozwiązania. Wystarczy wspomnieć chociażby o przejrzystych ekranach, zapewniających dobrą widoczność nawet w gorszych warunkach oświetleniowych. Albo o klawiaturach z przyciskami funkcyjnymi, pozwalającymi na programowanie własnych skrótów klawiszowych dla najpopularniejszych pozycji z bazy towarowej czy wybranych opcji urządzenia. Niektóre tanie modele potrafią posiadać nowocześniejsze funkcjonalności – np. zapisywać kopie paragonów w formie elektronicznej. Jednym słowem: bez względu na to, czy finalnie, w ostatecznym rozrachunku, niedroga kasa rejestrująca okaże się wystarczająca, czy też nie – obawy, że może ona się do niczego nie nadawać, są z pewnością bezzasadne.

1 comment on Na czym polega popularność niedrogich kas rejestrujących?

  1. Rzeczywiście, po prostu wielu przedsiębiorcom, zwłaszcza do prowadzenia małych biznesów, wystarczają podstawowe funkcje i nawet niewygórowane parametry użytkowe. Natomiast każdy woli zapłacić mniej ? i stąd taka popularność (chociaż np. ja osobiście wolałem zainwestować, z różnych względów, w kasę fiskalną Revo).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj właściwe rozwiązanie *