Dobry wybór skanera kodów kreskowych – od czego zależy?

Raczej nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że czytniki kodów kreskowych to jedne z tych peryferyjnych urządzeń sprzedażowych, po które najczęściej sięgają polscy przedsiębiorcy. Decydują o tym przede wszystkim 2 kwestie: dość uniwersalny i praktyczny wymiar wspomnianej technologii oraz jej zróżnicowanie na współczesnym rynku. Bo chociaż w tak wielu firmach dostrzeżemy skanery kodów, to jednak nie w każdej skuteczny okaże się ten sam model. A zatem, co powinniśmy mieć na uwadze, jeśli chcemy wybrać właściwy czytnik?

Zasadnicza kwestia, dotycząca także czytników kodów

W gruncie rzeczy, nie istotne jest, czy mówimy o kasach lub drukarkach fiskalnych, wagach elektronicznych, czy skanerach kodów kreskowych. Wybór odpowiedniego urządzenia sprzedażowego – czy to rejestrującego, czy peryferyjnego – powinno poprzedzić dobre przemyślenie charakteru prowadzonego biznesu. I nie tylko dlatego, że obecnie na rynku występuje dużo rodzajów czytników kodów kreskowych (choć to prawda). Po prostu aby podjąć dobrą decyzję zakupową, musimy najpierw dokładnie określić realne potrzeby naszej działalności czy własne preferencje użytkowe. Dzięki temu będzie nam łatwiej wskazać kluczowe rozwiązania oraz zrezygnować z tych, które raczej nie okażą się niezbędne. A uwierzcie – jest w czym wybierać…

Do jakiego rodzaju przedsiębiorstwa?

Pierwsze, co musimy ustalić, to jakiego typu jest nasza działalność. Przykładowo: handlowa, usługowa, czy mieszana? Mówimy o małym czy rozbudowanym punkcie sprzedaży? Z szerszą, a może węższą ofertą? Mamy na myśli urządzenie do intensywnej pracy przy dużym natężeniu ruchu? Wszystkie, podobne informacje staną się ważne wobec naszego późniejszego wyboru. Przykładowo, w hipermarketach nierzadko stosuje się spore skanery stacjonarne, wręcz wbudowane w stanowisko pracy (podobnie zresztą nieraz się czyni z wagą elektroniczną), pozwalające na sprawną obsługę klientów nawet przy dość sporej ich liczebności. Tymczasem w małych punktach handlowych bądź usługowych – np. w takich miejscach, jak hostelowa recepcja czy stanowisko bibliotekarza – stosuje się małe czytniki, funkcjonujące zarówno w trybie stacjonarnym, jak i mobilnym. Często są to modele działające na zasadzie podłączenia ich przewodu do kasy. Ale czasem specyfika obowiązków wymaga zastosowania bezprzewodowych skanerów kodów, jakie również istnieją. Znów więc wracamy do zasadniczej kwestii: charakter działalności ma bezpośrednie przełożenie na rozwiązania, jakie powinien oferować wybierany przez nas czytnik.

Jakie parametry użytkowe są ważne?

Pozostają jeszcze inne, ważne kwestie w przypadku decyzji co do skanera kodów kreskowych. Wynikają one poniekąd z sytuacji biznesowej, poniekąd – z naszych własnych preferencji, z przekonania o tym, co da nam komfort pracy. Dlatego na rynku znajdziemy czytniki różniące się pod względem zasięgu, szybkości czy dokładności pozyskiwania danych. Modele obsługujące jednowymiarowe albo także i dwuwymiarowe kody kreskowe. Urządzenia sygnalizujące odczyt na kilka sposobów: świetlny, dźwiękowy czy za pomocą wibracji. Zatem rozwiązań jest naprawdę dużo – to my, w oparciu o sugestie specjalistów i osobiste przekonania, musimy stwierdzić, które z nich będą najlepsze (choć oczywiście wiele czytników łączy też w sobie te funkcjonalności).

1 comment on Dobry wybór skanera kodów kreskowych – od czego zależy?

  1. mnie eksperci w sklepie z urządzeniami sprzedażowymi zadali szereg kluczowych pytań, po których wyklarowało się to, jakiego modelu potrzebuję. warto przemyśleć swoją działalność, bo dostępnych rozwiązań na serio jest MULTUM 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj właściwe rozwiązanie *