Kasa fiskalna – stacjonarna czy mobilna?

Współcześnie rynek technologii sprzedaży oferuje przedsiębiorcom szeroki wybór urządzeń fiskalnych. U większości dystrybutorów można znaleźć zarówno stacjonarne, jak i mobilne kasy rejestrujące. Modele te różnią się pomiędzy sobą, a odmienności często nie dotyczą jedynie mniejszych bądź większych gabarytów.

Kiedy gabaryty urządzenia mają znaczenie?

Czasami podatnicy nie zwracają za bardzo uwagi na fakt, jak duża będzie ich kasa fiskalna. Wydaje się jednak, że przy zakupie odpowiedniego urządzenia powinien to być jeden z ważnych parametrów. Innymi słowy, jeżeli np. przedsiębiorca zajmuje się handlem obwoźnym, dobrą propozycją dla jego biznesu będzie mała, przenośna kasa rejestrująca. Taki model może się również sprawdzić przy prowadzeniu sprzedaży w niewielkim punkcie handlowo-usługowym, który nie posiada rozległego stanowiska obsługi.

Z drugiej strony, jeżeli w siedzibie firmy dysponujemy dużą ilością miejsca, a nasza działalność wymaga zaawansowanej technologii, warto pomyśleć o stacjonarnej kasie fiskalnej, np. takiej „średniego segmentu” albo systemowej. Urządzenie tego typu z pewnością zajmie więcej przestrzeni, ale w zamian zaoferuje dodatkowe funkcjonalności.

Zalety mobilnych kas fiskalnych

Czy oprócz niewielkich gabarytów, przenośne kasy mają coś jeszcze do zaoferowania? Zdecydowanie tak! W wielu mobilnych modelach stosuje się dziś moduły elektronicznej kopii paragonów, wytrzymałe mechanizmy drukujące oraz wydajne akumulatory. Ponadto, urządzenia tego typu są często przystosowane do pracy w trudnych warunkach – posiadają wzmocnione konstrukcje oraz szczelne klawiatury. W związku z tym, nie straszne im niekorzystne działanie warunków atmosferycznych czy też intensywna eksploatacja. Z uszkodzeniami bywa oczywiście różnie. Każdy sprzęt elektroniczny, nawet ten najlepiej zabezpieczony, da się przecież zniszczyć… W przypadku kas mobilnych będzie to zapewne trudniejsze 😉

Atuty stacjonarnych modeli

W porównaniu do przenośnych kas fiskalnych, stacjonarne modele oferują zazwyczaj zdefiniowanie większej liczby klawiszy funkcyjnych – od kilkudziesięciu do ponad 100! Rozwiązanie to ma realne przełożenie na szybkość prowadzenia sprzedaży w punktach handlowo-usługowych. Urządzenia stacjonarne często posiadają również pojemniejsze bazy towarowe oraz zapewniają korzystanie z dłuższych rolek papieru termicznego. Pisząc w skrócie, są przystosowane do większego natężenia pracy.

 

Trzeba mieć na uwadze, że w dzisiejszych czasach powoli zacierają się granice pomiędzy kasami stacjonarnymi i przenośnymi. Po pierwsze, urządzenia mobilne z roku na rok zyskują na funkcjonalności. Po drugie, modele stacjonarne stają się coraz mniejsze i zgrabniejsze. Kto wie, może kiedyś postęp techniczny całkowicie wyeliminuje podział na małe i duże kasy fiskalne 😉

1 comment on Kasa fiskalna – stacjonarna czy mobilna?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj właściwe rozwiązanie *