Wagi elektroniczne, czyli jedne z popularniejszych urządzeń sprzedażowych

Waga etykietująca Elzab Eco Print

Można najogólniej powiedzieć, że przedsiębiorcy, w zakresie prowadzenia działalności, są zainteresowani głównie 3 typami rozwiązań. Pierwszy z nich to nierzadko obowiązkowe kasy oraz drukarki fiskalne. Drugi to rozmaite oprogramowania sprzedażowo-magazynowe. Trzeci zaś to różnego rodzaju urządzenia peryferyjne. Dziś zajmiemy się tym ostatnim, a właściwie ich konkretnym, dość popularnym przykładem – wagami elektronicznymi. Skąd się bierze uznanie dla tych technologii?

Dodatkowe udogodnienie lub niezbędne rozwiązanie

Generalnie rzecz biorąc, sprawa wygląda prosto. Wagi elektroniczne, jak nietrudno się domyślić, służą do pomiaru masy konkretnych produktów lub wybranych ich ilości. Występują one na stanowiskach pracy w ogromnej liczbie przedsiębiorstw, zwłaszcza w sklepach z artykułami spożywczymi. Jednak jeśli przyjrzymy się tej kwestii dokładniej, szybko zdamy sobie sprawę, że tego typu urządzenia peryferyjne cieszą się znacznie szerszym zastosowaniem. Przykładowo, wykorzystuje się je nie tylko w sklepach spożywczych, ale też w punktach handlowych z odzieżą na wagę. Po podobne rozwiązania sięgają magazyny i hurtownie, placówki medyczne bądź pocztowe, a także rozmaite działalności gastronomiczne. Krótko mówiąc, technologia sprzedaży o pozornie wąskiej funkcjonalności może się okazać niezbędna do efektywnej pracy w niejednej branży. A jeśli nawet nie – bywa po prostu atrakcyjnym udogodnieniem, jeszcze bardziej usprawniającym wykonywanie służbowych obowiązków.

Wagi elektroniczne – podobieństwa i różnice

Istnieją oczywiście elementy, które łączą wspomniane urządzenia peryferyjne, z racji ich zastosowania i sposobu działania. Mowa choćby o takich, jak szalka ważąca czy wyświetlacz komunikujący o wyniku pomiaru. Wielokrotnie też można spotkać się w przypadku takich technologii z zakresami. Przykładowo, model dwuzakresowy – 5 kg/2 g i 15 kg/5 g – obsługiwałby produkty o wadze do 5 kg z dokładnością do 2 g, natomiast od 5 do 15 kg – z dokładnością do 5 g. W zależności od rodzaju działalności, warto zwrócić mniejszą bądź większą uwagę na ten parametr, przekładający się na precyzję pomiaru.

Z drugiej strony da się wymienić mnóstwo elementów, jakimi potrafią różnić się dzisiejsze wagi elektroniczne. Co ciekawe – do nich zaliczają się także wymienione wyżej kwestie. Inaczej bowiem może być np. w przypadku liczby zakresów, rodzaju zastosowanego wyświetlacza bądź powierzchni i technologii samej szalki. A jest tego znacznie więcej, co bierze się z wcześniej opisanego zjawiska. Tak naprawdę bardzo dużo przedsiębiorstw korzysta z wag elektronicznych – jednak nie identycznych, o czym decyduje różnorodność w specyfice i potrzebach poszczególnych biznesów. I znów, żeby oprzeć się na konkretnych przykładach, w hurtowniach i magazynach, ale nieraz i placówkach pocztowych, często sięga się po wagi platformowe. Są to urządzenia bardzo wytrzymałe, z obszerną szalką i wyświetlaczem na długim wysięgniku, przygotowane do pracy z najcięższymi gabarytami. Na drugim biegunie znajdziemy kompaktowe akcesoria. Chodzi o nieduże szalki ważące, znajdujące zastosowanie np. w pewnych lokalach gastronomicznych albo w handlu bazarowym. Bardzo popularne wagi kalkulacyjne – występujące w wielu sklepach spożywczych – także mogą różnić się wyświetlaczami, ich umiejscowieniem, a także panelem sterowania (przyciskami, klawiaturami itd.). W supermarketach i hipermarketach zwykle występuje jedno z 2 rozwiązań. Mowa albo o specjalnych wagach do zabudowy w boksach kasowych (na stanowiska obsługi klientów), albo o wagach etykietujących (na stanowiskach samoobsługowych, w działach z produktami sprzedawanymi na wagę). Drugi rodzaj technologii umożliwia nie tylko pomiar masy wybranej ilości danego produktu, ale i wystawienie etykiety z potrzebnymi danymi (nazwa, cena za kg, waga wybranej ilości, skład itp.) oraz kodem kreskowym, który następnie jest skanowany przez kasjera. Rozwiązań w zakresie samych wag elektronicznych jest zatem multum. Warto więc zastanowić się, czy również prowadzona przez nas działalność nie zyska na wdrożeniu podobnego urządzenia peryferyjnego.

1 comment on Wagi elektroniczne, czyli jedne z popularniejszych urządzeń sprzedażowych

  1. technologicznie wagi etykietujące wydają się najciekawsze, posiadające najwięcej możliwości (no – jeszcze są wagi multimedialne, ale te często należą chyba właśnie do tych etykietujących), tylko że wydaje mi się, że one są nie do każdej działalności. to znaczy, w niejednej działalności mogą okazać nie zbędne, przerostem formy nad treścią

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj właściwe rozwiązanie *